Kartuj! Cestuj v MHD len s platobnou kartou

Už od mája 2018 existuje možnosť pri cestovaní v bratislavskej MHD pohodlne si zakúpiť predplatný cestovný lístok priamo na bezkontaktnú platobnú kartu. Dopravný podnik Bratislava v spolupráci so spoločnosťou Mastercard sa takto rozhodli prispieť k ešte väčšiemu komfortu využívania služieb MHD.

Táto inovácia má za cieľ zjednodušiť kúpu predplateného cestovného lístka a spôsob vybavenia cestujúcich. V praxi to znamená, že si môžete predplatný lístok zakúpiť pohodlne, on-line cez e-shop DPB a ušetriť tak čas. Zakúpené cestovné sa priradí k vašej existujúcej platobnej karte a stáva sa tak nielen platobným nástrojom, ale taktiež identifikátorom platného cestovného lístka. Nemusíte teda nosiť žiadnu ďalšiu plastovú kartu, postačí vám vaša platobná karta. Kontrola vo vozidlách MHD prebehne jednoduchým spôsobom a to priložením karty k revízorskej čítačke. Táto služba je pre vás dostupná na všetkých platobných kartách Mastercard a VISA. Navyše, pri zakúpení predplatného cestovného lístka na BMK – Bratislavskú mestskú kartu, vám bude automaticky poskytnutá desaťpercentná zľava na kúpu tohto lístka.

„Nový nosič cestovného lístka prináša cestujúcim väčšiu voľnosť, pri preukázaní nebudú potrebovať iný doklad, vystačia si len so svojou platobnou kartou,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Milan Urban. Predplatný cestovný lístok na platobnú kartu pohodlne z domu po registrácii cez internet na www.dpb.sk alebo priamo na ecard.dpb.sk. Mysleli sme aj na cestujúcich, ktorí by s kupovaním lístka cez internet mali problémy. Pracovníci na všetkých predajných miestach DPB, a.s. sú pripravení pri vašej registrácii ochotne pomôcť.

V systéme budú predávané všetky typy predplatných cestovných lístkov, a to obyčajné aj zľavnené 7, 30, 90 a 365 - dňové na kartách Mastercard a VISA, platné pre mestské zóny 100 a 101. Takéto lístky platia výhradne vo vozidlách MHD v Bratislave.

„Už niekoľko rokov spolupracujeme s hlavným mestom Bratislava na tom, aby sme občanom predstavili komfortné a bezpečné riešenia,  a zároveň nezaťažovali mestský rozpočet. Lístky na platobnej karte sú najmodernejšími riešeniami v doprave, ktoré potvrdzujú, že Bratislava patrí k najprogresívnejším európskym mestám a snaží sa zabezpečiť svojim občanom komfort,” tvrdí generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko Miroslav Lukeš. Ďalšou novinkou, ktorú zavedieme už onedlho bude možnosť kúpy jednorazového cestovného lístka bežnou platobnou kartou, a to priamo vo vozidlách MHD.

Nové vozidlá, teda 90 nových autobusov a 18 elektrobusov, sú už vybavené označovačmi, ktoré v blízkej budúcnosti umožnia použitie platobnej karty na nákup lístka aj priamo vo vozidle. Všetky ďalšie, ktoré v budúcnosti DPB, a.s. nakúpi,  budú vybavené touto funkcionalitou automaticky. Poďte kartovať s nami a zaregistrujte sa! Ako? Tu je podrobný návod.

Novinka! Platobná karta ako nosič predplatného cestovného lístka

Dopravný podnik Bratislava, a.s. postupne verejnosti predstavuje rôzne novinky, ktoré sú súčasťou procesu budovania tzv. SMART CITY, teda rozumného mesta. Poslednou inováciou, ktorú prednedávnom v hlavnom meste zaviedol je platobná karta ako nosič cestovného lístka. Porozprávali sme sa o nej s generálnym riaditeľom DPB, a.s. Milanom Urbanom.

Dopravný podnik prednedávnom oznámil, že zavádza novinku, ktorou je možnosť využiť bežnú platobnú kartu ako nosič predplatného cestovného lístka. Čo presne to znamená?
Ide o to, že ak si cestujúci bude chcieť kúpiť predplatný cestovný lístok, napríklad na jeden rok, nebude už potrebovať klasickú električenku, ale bude mu na to stačiť obyčajná platobná karta.

Ako to teda funguje?
Najskôr je potrebné vyplniť jednoduchý registračný formulár na stránke www.ecard.dpb.sk, kliknutím na Chcem kúpiť električenku, následne zaregistrovať platobnú kartu a k nej nahrať fotografiu cestujúceho a vyplniť základné údaje o držiteľovi karty. To preto, že v systéme môžete mať registrované platobné karty napríklad pre svoje deti, alebo partnera. Vyberiete si požadovaný typ cestovného lístka a zaplatíte ho akoukoľvek platobnou kartou, ktorou sa potom stačí preukázať revízorovi vo vozidle.

Ako je to s tými, ktorí sú držitelia Bratislavskej mestskej karty?
Majitelia BMK majú možnosť uplatniť si 10-percentnú zľavu z cestovného. Túto kartu momentálne vydáva 5 bánk. Ide v podstate o bežnú platobnú kartu, ktorá je zároveň mestskou kartou. Tá je kľúčom k rôznym zľavám, ktoré svojim obyvateľom s trvalým pobytom umožňuje využívať hlavné mesto.

Je možné do systému pridať aj BMK a preniesť si zľavu z nej na inú kartu?
Z BMK sa nedá preniesť zľavnený predplatný cestovný lístok na inú kartu z dôvodu, že zľava na mestskú kartu je poskytovaná výlučne na túto kartu.

Dá sa kúpiť jednorazový cestovný lístok len priložením bezkontaktnej platobnej karty k označovaču priamo vo vozidle?
Zatiaľ nie, ale pracujeme na tom, aby to o nejaký čas možné bolo. Nové vozidlá, teda 90 nových autobusov a 18 elektrobusov sú už vybavené označovačmi, ktoré technicky už dnes umožňujú použitie platobnej karty na nákup jednorazového lístka vo vozidle. Všetky ďalšie, ktoré v budúcnosti DPB, a.s. nakúpi,  budú vybavené touto funkcionalitou automaticky.

Je možné si preniesť ročný predplatný cestovný lístok z klasickej električenky na platobnú kartu?
Predplatné cestovné lístky sa medzi nosičmi cestovných lístkov neprenášajú. Znamená to, že keď skončí platnosť tohto lístka na električenke, ďalší predplatný cestovný lístok si už cestujúci môže zakúpiť na svoju platobnú kartu.

Kedy sa bude dať na BMK nahrať "elektronická peňaženka"? Teda, že si budem môcť vopred zaplateným kreditom kúpiť lístok priamo vo vozidlách MHD?
Túto funkcionalitu pripravuje DPB, a.s. v spolupráci s hlavným mestom a BID, v súčasnej dobe je v testovacej fáze. O spustení elektronickej peňaženky na BMK budeme cestujúcich včas informovať.

Platí karta ako nosič cestovného lístka aj v prostriedkoch BID?
Tento systém je zatiaľ funkčný výhradne vo vozidlách MHD v Bratislave, ktoré jazdia pod hlavičkou Dopravného podniku Bratislava. BID od nás ponuku na zapojenie sa do systému dostala, kedykoľvek sa môže rozhodnúť pridať k nám. Čakáme na ich vyjadrenie.


Späť